Aký je rozdiel medzi originálnym a alternatívnym čelným sklom

Aký je rozdiel medzi alternatívnymi a originálnymi čelnými sklami

Slovenský trh je posiaty alternatívnymi náhradnými dielmi, ktoré sú lacnejšie a o to viac obľúbené, najmä keď si škodu musí zaplatiť sám poškodený. Zakúpiť je možné nie len alternatívne diely častí karosérie, ale aj čelných skiel.

Rozdiel v kvalite alternatívnych dielov častí karosérie rozoberali v článku Aký je rozdiel medzi alternatívnymi dielmi a originálnymi dielmi, v ktorom sme zistili, že skutočne takéto diely aspoň my na vozidle nechceme. To isté platí aj pri čelných sklách a v tomto článku si vysvetlíme prečo.

Na prvý pohľad si poviete: mal som prasknuté originálne čelné sklo a teraz mám nové čelné sklo, síce alternatívne ale za to neprasknuté.

Je rozdiel to iba v tom, že na originálnom čelnom skle máte logo automobilky a priplatíte si niekoľko desiatok percent za to?

V tomto článku sa pozrieme, prečo by ste mali chcieť, aby výmena čelného skla bola realizovaná za použitia originálneho čelného skla a nie za použitia alternatívneho náhradného dielu tzv. repliky.

Aj keď je známe, že originálne náhradné diely sú kvalitatívne na vyššej úrovni, aj tak zmluvné servisy poisťovní ich používajú iba výnimočne.

Zmluvné servisy sú totiž častokrát zaviazané, že budú používať výhradne lacnejšie alternatívne náhradné diely. Aká je (ne)výhoda využiť zmluvný servis poisťovne pri výmene čelného skla, podrobne rozoberáme v článku: Aké sú (ne)výhody zmluvných servisov poisťovní.

Čo hovoria znalci z odboru cestnej dopravy?

„Uvedenie poškodeného vozidla do predošlého stavu (do stavu pred poistnou udalosťou), je možné iba za použitia originálnych náhradných dielov, nie za použitia alternatívnych dielov.“

 

„Výroba replík sa realizuje v jednoduchých až priam v primitívnych technologických podmienkach, bez know-how aj bez vedomia originálneho výrobcu na veľmi nízkej kvalitatívnej úrovni. Nekarosárske repliky – súčiastky do náprav, riadenia bŕzd či motorov, vyrobené z podradných materiálov môžu dokonca spôsobiť haváriu vozidla a ohroziť bezpečnosť cestnej premávky“

„Výmenou poškodených dielov, ktoré boli pôvodne originálne a nahradili by sa síce novými, ale už neoriginálnymi dielmi tzv. replikami, by nepostačoval na uvedenie poškodeného vozidla do kvalitatívne rovnocenného technického stavu predchádzajúceho vzniku škodovej udalosti“

 

Čo hovoria znalci z TÜV Nord?

Automobilka Volkswagen dokonca za prítomnosti znalcov z TÜV Nord (jeden z najväčších poskytovateľov technických a inšpekčných služieb v rámci celého sveta) vypracovala nezávislé testy čelných skiel, ktoré potvrdili, že alternatívne čelné sklá nemajú také vlastnosti, ako originálne čelné sklá.

V teste boli skúmané najmä:
  • optické skreslenia,
  • zdvojené obrazy
  • zvlnenia skla

 

Alternatívne čelné sklá vykazovali optické skreslenia (str. 7 testu) dokonca v takom rozsahu, že pri pohľade na obrubník cez takéto sklo, by ste mali pocit, že robotníci, ktorí osádzali obrubník, neboli triezvi.

Pod vplyvom alkoholu by ste sa mohli cítiť aj vy ako vodič a to pri pohľade na svetlomety oproti idúcemu vozidlu, kedy cez takéto alternatívne čelné sklo vidno zdvojené obrazy (str. 6 testu) a teda namiesto 2 blížiacich sa svetlometov, by ste videli hneď 4 blížiace sa svetlomety.

Dokonca, ak je na výmenu použité alternatívne čelné sklo, môže to negatívne ovplyvniť činnosť stieračov a teda je obmedzený aj bezpečný výhľad vodiča z dôvodu zvlnenia skla (str. 8 testu). Pravdepodobne nie raz by ste si zanadávali, že prečo vaše stierače nedokážu dokonale zotrieť vodu z čelného skla počas dažďa.

Povedzme si na rovinu, nič nedokáže nahnevať viac, ako keď vám zostane nezotretá časť na čelnom skle a to najmä ak sa jedná o nezotretú časť v zornom poli. Okrem toho po novom už aj na STK skúšajú funkciu stieračov a keď vám stierače nechajú nezotretý pásik, nedajbože väčšiu časť skla, cez kontrolu žiaľ neprejdete.

 

Nie je nám jasné, prečo sa nezamerali v teste aj napríklad na pevnosť čelného skla proti prasknutiu, akustickú izoláciu, tepelnú izoláciu skla, nakoľko z vlastnej skúsenosti vieme povedať, že originálne sklá sú pevnejšie, tichšie, tesnejšie – niekedy zvykne zatekať z dôvodu nepresného rozmeru skla, ktoré voľným okom nie je ani vidno.

Záverom si dovolíme tvrdiť, že vymenením originálneho čelného skla za alternatívne čelné sklo sa jeho majiteľ pripraví o komfort, bezpečnosť a pevnosť, ktoré mu poskytovalo originálne čelné sklo.

Dovolíme si tvrdiť, že v konečnom dôsledku výmena za lacnejší alternatívny diel koniec-koncov vyjde drahšie, nakoľko aj malý kamienok dokáže lacnejšie sklo rozbiť a bude nutná jeho opätovná výmena, pričom originálne sklo by náraz toho istého kamienku vydržalo (z vlastnej skúsenosti).